Datça Festivalleri

Datça Festivalleri ve etkinlikleri. 

Küçük bir ilçe olmasına rağmen, Datça’da, özellikle yaz aylarında sosyal hayat çok renklidir. Büyük kentler başta olmak üzere, Türkiye’nin her yerinden gelen tatilciler, ilçenin nüfusunu arttırır. Datça festivalleri, tatilcilerin geldiği bahar ve yaz aylarında düzenlenir; yerli ve yabancı turistlerin katılımıyla, ilçede hareketli ve coşkulu günler yaşanmasına neden olur. Festivaller, ayrıca, Datça turizmine ve tarımına da katkı sağlamaktadır.

Bademiyle ünlü Datça’da, bütün etkinliklere bademin de katılması da kaçınılmazdır. 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında, her yıl ilçede, Datça Bademli Pilav Şenliği düzenlenir. Şenliğe; ilçe yöneticileri, yerel halk ve turistler katılır. Şenliğin temel amacı, dünyanın en iyisi olarak bilinen Datça bademini tanıtmak ve ilçedeki sosyal yaşamı çeşitlendirmektir.

Nisan ayının ikinci yarısında, ilçede uzun yıllar yaşayıp hayatını kaybeden ve mezarı da orada bulunan, Datça tutkunu şair Can Yücel anısına, Datça Can Yücel Kültür Sanat Festivali düzenlenir. Datça Kültür Sanat Dayanışması tarafından organize edilen festivalde, çeşitli kültürel ve sanatsal etkinlikler gerçekleştirilir.

İlçe belediyesi tarafından düzenlenen Datça Yerel Tohum Şenliği de, Nisan ayında ilçe merkezinde yapılır. Haziran ayında düzenlenen Datça Tiyatro Festivali’ni organize eden de, ilçe belediyesidir. Festivale, ülkenin dört bir yanından tiyatro toplulukları katılarak gösterilerini sunarlar.

Her yıl nisan ve haziran aylarında düzenlenen 4 festival, koronavirüs salgını nedeniyle, bu yıl gerçekleştirilememiştir.

İlçenin bir başka bademli etkinliği, Ağustos ayının ikinci yarısında, yine Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen Datça Knidos Badem Festivali’dir.

Datça Knidos’un Sırrı Festivali ise, Uluslararası Knidos Kültür Sanat Akademisi tarafından her yıl Ağustos ayında gerçekleştirilir. 2011 yılından bu yana her yıl düzenlenen festival kapsamında, farklı meslek dallarında ödüller verilir; çeşitli konserler düzenlenir; resim, heykel ve seramik sergileri açılır; çeşitli sempozyumlar düzenlenir; şiir dinletileri ve paneller gerçekleştirilir; yazarlar ve sanatçılar imza günlerinde halkla buluşur.

Datça Badem Çiçeği Festivali

Datça Belediyesi tarafından her yıl Şubat ayında, badem ağaçlarının beyaz çiçeklerle donandığı dönemde düzenlenen ve üç gün süren Badem Çiçeği Festivali, ilçenin en renkli festivalidir. Festival kapsamında, halk oyunları ve dans gösterileri yapılır; konserler verilir; şiir ve hikaye dinletileri düzenlenir; atölyeler yapılır; yarışmalar yapılarak ödüller verilir; yiyecek ve el işi stantları kurularak, ilçenin kültürü, yerli ve yabancı turistlere tanıtılır. İlçeyi ziyaret edenler, çeşitli turlara ve doğa yürüyüşlerine katılarak, Datça Yarımadası’nı yakından tanıma fırsatı da bulurlar.