Datça Plajlar

Datça Plajlar

Sakinliği, masmavi ve berrak kıyıları ve bakir doğası ile klasik tatil kalabalığından kaçabileceğiniz bir yer arıyorsanız işte karşınızda Datça. Ege ve Akdeniz’in kesiştiği konumu, 253km’lik en uzun sahil bandına sahip olması ve 52 koyu ve bükleriyle ünlü Datça size unutulmayacak bir tatil fırsatı vermeyi garanti ediyor. Tarihi ve doğal güzelliklerini görme fırsatı da cabası. Tatilinizi Datça’da geçirmeyi planladıysanız gelebileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Gelmeden önce Datça plajları konusunda sizi bilgilendirmek istedik. Datça tatil rotanız içinde yer alıyorsa koyları ve bükleri araba ile gezmeniz daha doğru bir yöntem olacaktır. Koylara ve büklere giden minibüsler olsa da hem zaman hem de manzaranın keyfini çıkarmak istiyorsanız tavsiyemiz araba kiralamanız yönünde olacaktır. Bir diğer tavsiyemiz de bazı koy ve büklerin çakıl taşlı olmasını göz önünde tutarak mutlaka bir deniz ayakkabısını da plaj çantanızın içinde olmasında fayda var. Şimdi gelelim Datça plajları ve koylarına.

Mutlaka Görmeniz Gereken Datça Koyları

Kumluk Plajı:  Datça merkezde bir plaj tercih edenler için ideal bir plajdır. Plajın tamamı kumdan oluşuyor. Ayrıca Datça’nın en popüler plajı olma unvanını da koruyor. Denizi çok sığ bu nedenle de çocuklu aileler tarafından yoğun ilgi görüyor. Plajın Mavi bayrağı da bulunuyor. Plajdaki işletmelere ait şezlong ve şemsiye ihtiyacı giderilebilir. Ücreti karşılığında edinebilirsiniz.

Taşlık Plajı: Datça limanı ve Ilıca arasında yer alan ve en çok talep gören plajlardan biri denilebilir. Kuzey rüzgârlarından arınmış olması nedeniyle de deniz oldukça sakin. Plajı ilginç ve talep görmesinde bir diğer etken ise, denizin dibinde Ilıca göl denilen şifalı suların kaynadığı gölettir. Denizin dibi çakıl ve kum karışımına sahip.

Kargı Koyu: Datça’nın en güzel koylarından biridir. Özellikle de burada denize girmeden dönmeniz büyük şanssızlık olur. Tam bir sakinlik ve huzur abidesidir. Cırcır böcekleri eşliğinde hamakta keyif çatabileceğiniz gibi kitap da okuyabilirsiniz.

Kızlanaltı Plajı: Yay biçiminde uzanan sahilinde birçok plaj bulundurma özelliğine sahiptir. Gebe kumu koruma alanında son buluyor. Rüzgâr sörfü yapmak için çok elverişli bir bölge.

Gebekumu Plajı: Datça’nın en göz alıcı yerlerinden biri. Bu plajın özelliği ise tamamen kumlarıdır. Deniz hareketleri sonucu ortaya çıkan bir mikroorganizma türü buradaki kumları yiyerek yeni kumlar oluşturmuş. Gebekumu o anlamda koruma alanı ilan edilmiş. Rüzgârlı bir bölge olmasından dolayı rüzgâr sörfü yapmak isteyenlerin uğrak yeri denilebilir.

Kızılbük: Datça’nın en güzel ve en sakin koylarından biridir. Büyük palmiye ağaçları ile dikkat çekmeyi başarıyor. En temiz ve en güzel denize girilebilecek yerlerden biri.

Hayıt Bükü: En popüler koylarından biridir. Plajı taşlık. Mavi yolculuk hareket noktalarından biridir.

Ova bükü: En popüler 3 koydan biridir. En büyük ve en sakin olan koydur. Taşlık bir plaja sahiptir.

Palamut bükü: En ünlü plaj ve koy olma özelliğini taşıyor. Masmavi ve berrak denizi ve doğası bir harikadır. Ova bükünden sonra gelen koydur. Plajı taşlık olduğundan deniz ayakkabısına ihtiyaç var.

Knidos Antik Kenti: Knidos Antik kenti mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Etrafında birçok küçük plaj bulunuyor. Teknelerinde uğrak noktası konumundadır.