Datça´nın Tarihçesi

Datça´nın Tarihçesi

Unutulmayan Şehir Datça Knidos

‘ Tanrı yarattığı kulunun uzun ömürlü olmasını isterse Datça Yarımada’sına bırakır.’ Ünlü tarihçi Strabon böyle demiş. Acaba gerçek midir?

Datça’nın Tarihi:

Datça Yarımadasının Kuruluşu 

M.Ö.4000 yıllarına kadar dayandığı savunulur. Bilinen ilk yerli halkı Karyalılardır, fakat altın çağını Dorlar döneminde yaşamıştır.

Knidos: Knidos Datça’ya 33km uzaklıkta, Ege ve Akdenizin maviliklerinin buluştuğu Tekir Burnu’nda konumlanmıştır. Knidos adasının doğusunda ve batısında yer alan iki limanı Knidos halkını deniz ulaşımında üst seviyelere çıkarmıştır. 235 km’lik sahil şeridi ve 52 koyu ile Özel Çevre Koruması ilan edilmiştir.

Knidos’ta Önemli Olaylar: M.Ö.4. Y.Y.’da Dorlar’ın egemenliğinde olan Knidos zamanın bilim ve sanat merkeziydi Birçok sanatçıyı ve filozofu bağrında barındıran Knidos ilklerinde öncüsü olmuştur. Atinalı heykeltıraş Praksiteles’in beyaz mermere yaptığı Afrodit heykeli ilk çıplak kadın heykeli olma özelliği taşıdığından epey önem arz eder.

Bir başka önemli noktası olan bilim , Knidos’u ikinciliğe götürmüştür. Euryphon ve öğrencileri burada dönemin en büyük ikinci tıp okulunu kurmuştur.

Knidos’a Hükmeden  Devletler: Böylesine güzel ve önemli tarihe sahip olan Datça Knidos ilk önce Karyalılar, Dorlar, Persler, Büyük İskender, Rodoslular, Romalılar, Bizanslılar ve 15.y.y.’da Yıldırım Beyazıt zamanında Osmanlı mülkü haline gelmiştir. Günümüzde halen Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içindedir.

Bugün halen aynı mavilikle parlamakta olan eşsiz denizi ile Knidos ülkemiz için önemli turizm merkezlerinden biridir. Tipik Akdeniz iklimine sahip bu bölgemizde halkımız zeytincilik ve arıcılıkla kazanan halk turizm sayesinde iş imkanı bulabilmektedir.

Önemli Turistik Koyları:

Hayıtbükü koyu: Sığ denizi ve rüzgarsız ılık olan Mecidiye’ye bağlı olan bu koy genellikle küçük çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir.

Kızılbük, Gabaklar koyu: Mecidiye’ye bağlı olan bu koyda tam teşekküllü gelenler için ücretsiz plajlar bulnmaktadır.

Ovabükü koyu: Burası da yine Mecidiye’ye  bağlı bulunan bir koydur etrafında bahçeli evler ve pansiyonlar bulunduğu için genellikle yazlıkçıların yeri gibi durumakta olup çocuklu ailelerin tercihidir.

Palamutbükü koyu: Burası Datça’nın en ünlü yerlerinden biri olup pansiyon ve sitecilerin tercihidir.

Kargı koyu: İşletmelerin çok olduğu bu yer gençler arasında oldukça popülerdir.

Birçok sanatçıya ve bilim insanına ev sahipliği yapan bu yer kimilerinin karnını kimilerinin de ruhunu doyurmaya devam etmektedir.Yaşamın ve yaşanmışlıkların izini halen taşımaktadır. Bir insan onu hatırlayan en son kişi ölünce ölür .Knidos halkı halen hatıralarda yaşamaya devam etmektedir tanrı ömürlerini uzatmıştır.