Datça´ya nasıl gidilir

Datça´ya nasıl gidilir

Datça Ulaşım

Datça birbirinden güzel koyları ve yeşil ile mavinin her rengini bulabileceğiniz bakir bir coğrafyaya sahiptir. Yeryüzünde cennetin vücut bulmuş hali olarak sayılabilir. Üç tarafı denizlerle çevrili Datça yarımadası kuzey rüzgarlarına da ev sahipliği yapıyor. Yarısı Ege’ye ve diğer yarısı Akdeniz’e bakmasıyla birlikte doğası ve tarih ile eşsiz bir yapıya sahiptir. Ve tabii Can Yücel ile de anılmaktadır.

Datça Ulaşım konusunda da şanslı bir tatil beldesidir. Muğla’nın diğer ilçelerinde olduğu gibi Datça ulaşım ağı geniştir. Datça’ya gelmek isteyenler karayolu ve havayolunu tercih edebilecekleri gibi feribot yolunu da tercih edebilirler.

Datça’ya Nasıl Gidilir?

Datça’ya Kara yoluyla Ulaşım

 Kara yolu ile Datça’ya gelmek isteyenler için bazı şehirlerle arasına yolculuğun aşağı yukarı kaç saat sürdüğünü bilmeniz de fayda var. Datça- Ankara arası 11 saat, Bursa- Datça arası 12 saat sürerken, İstanbul 14 saat sürüyor. İzmir ile arası 6-7 saat yolculuk gerekirken Muğla ile arasında 2 saatlik yolculuk yapmanız gerekiyor. Yollarının virajlı olduğunu da anımsatalım.

Datça’ya Hava Yolu ile Ulaşım

Datça’ya hava yolu ile gitmek istiyorsanız iki seçeneğiniz bulunuyor. Datça’ya en yakın hava limanı Milas Bodrum ve Dalaman Havalimanıdır. Datça’ya gitmek isteyenlerin öncelikle Marmaris’e gelmeleri gerekiyor. Dalaman havalimanı ile Datça arası 160 km.’lik bir mesafededir.  Uçakların iniş saatine göre Havayolu şirketleri yer hizmetleri Datça’ya servis koyabiliyorlar.  Marmaris otogarından Datça otobüslerine binmeyi tercih edenleri 1,5 saatlik bir yolculuk bekliyor.

Bodrum Havalimanından Ulaşım: Bodrum havalimanından Datça’ya gitmenin en kolay yolu Bodrum marinadan feribota binmek. 2 saatlik feribot yolculuğunun ardından Datça limanına varabilirsiniz. Bunun yanında diğer bir seçenek de hava limanından araç kiralayarak Datça’ya ulaşmak ta bir tercih olabilir. Bodrum- Datça arası araçla yaklaşık olarak 3 saat süren bir yolculuk anlamına geliyor. Bu yolculuğu eşsiz kılan şey ise yolculuk güzergahının enfes güzellikte olmasıdır. Milas, Yatağan, Muğla, Akyaka, Marmaris güzergahı takip edilmelidir.

 Ayrıca her gün İstanbul’dan Bodrum havalimanına uçuş gerçekleştiriliyor. Bodrum havaalanı ile Bodrum arası 45 km olup kiralık araç seçeneğiyle Bodrum Marina’ya gidebilir buradan da feribotla Datça’ya geçebilirsiniz.